MENÜ
12 TAKSİT İMKANI &    AYNI GÜN  HIZLI KARGO             1000 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA!                       SEÇİLİ ÜRÜNLERDE %25 İNDİRİM!

Cânibî Ali Paşa

Cânibî Ali Paşa
  • Stok: 2
  • Model: 9786256647152
265,80 TL
…Ardından her ne kadar şehre girmeye ve kayzere efendisinin dostluk mesajını taşımaya istekli olsa da, teşrifat konusunda “olağandışı” isteklerini sıralamaktaydı. Ali Paşa, alayın ilerleyişi sırasında yanında herhangi birinin at sürmesini asla kabul edemeyeceğini, hele etrafında Prens Auersperg ve vekilharç Linderl gibi Hıristiyan zatların bulunmasına “Muhammedî dininin” müsaade vermediğini, çevresinde yalnızca Türklerin olması gerektiğini ve atının yanında da Türklerin yürüyeceğini ifade etmişti.
1739’da Osmanlılar 21 sene önce kaybettikleri Belgrad’ı Habsburgların elinden almayı başarmıştı. Bu önemli zaferin ardından iki imparatorluk arasında barış için karar kılındı. Müzakereler neticesinde kararlaştırılan barışın akdi için taraflar büyük elçilerini tayin etti. Elinizdeki kitap Habsburg Viyanası’na gönderilen büyük sıfatlı son elçimiz Cânibî Ali Paşa’nın macerasını ele alıyor. 1806 yılında Kutsal Roma Alman İmparatorluğu tarihe karışana kadar birkaç Osmanlı elçisi daha Viyana’ya gitmiş olsa da bunlar orta elçi ya da fevkalade elçi olarak gönderilmiş, Cânibî Ali Paşa gibi göz kamaştıran, şaşaalı, neredeyse bin kişilik bir maiyet sahibi olmamışlardı. Günümüze ulaşan bir sefaretnamesi olmasa da Cânibî Ali Paşa ve elçiliği hakkında çoğu ilk defa gün yüzüne çıkan Avusturya ve Osmanlı arşiv belgelerinden yapılmış bu çalışma, erken modern Osmanlı diplomasi tarihçiliğinde yeni bir ufuk açacak.


Ürün Adı: Cânibî Ali Paşa
Ürün Kodu: 9786256647152
Yazar: Hüseyin Onur Ercan
Basım Yılı: 2024
Kapak Türü: Karton Kapak
Sayfa Sayısı: 360
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Çevirmen:

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
LilaKitap ile tanışmanız içİn SİZE ÖZEL
İlk siparişinizde 10 TL hediye kuponu kullanın.
Kupon kodunuz: Lila10ozel (1 saat geçerli)