MENÜ
12 TAKSİT İMKANI &    AYNI GÜN  HIZLI KARGO             1000 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA!                       SEÇİLİ ÜRÜNLERDE %25 İNDİRİM!

Saklı Sözlük

Saklı Sözlük
  • Stok: 1
  • Model: 9786254085703
167,40 TL
Son yıllarda Türkçenin çok kalın, geniş, kapsamlı, cilt cilt sözlükleri yayımlandı. Ancak hepsinde önemli eksikler vardı. Türkçenin, halk dilinin öz sözcüklerinin, gerçek sözvarlığının, nice güzel sözlerinin, deyimlerinin, atasözlerinin sözlüklerde yer bulamadıklarını gördüm. Bunun önemli nedenlerinden biri, yazı dilimizin kuruluş yıllarında aydınların halk dilini “lisan-ı avam” diye aşağılaması, bir başka önemli nedeniyse, “yerel dili” doğru anlayamamış olmamızdı. Bu iki bakışın halk diline karşı tuhaf bir kibirle hâlâ sürdüğünü düşünüyorum. Aydınların ya da kentlilerin bilmediği her söz nerdeyse yerel görülüyor, küçümseniyor. Bu yüzden tarihimiz ölü sözcükler mezarlığına, coğrafyamız yarı ölü sözcükler mezarlığına döndü. Türkçenin yalnız öz sözcüklerini değil, nerdeyse yaratıcı gücünü, tadını, tuzunu, lezzetini, rengini, mantığını da toprağın altına gömdük.

Kâşgarlı Mahmut’tan başlayarak günümüze dek halk diline kulak veren bütün usta yazarlarımızı taradım, ayrıca elimde teyple Anadolu’nun birçok köyünü dolaşarak derlemeler yaptım; yazılı kaynaklarda şöyle bir görünüp kaybolmuş, sözlüklere alınmamış ya da yazılı edebiyata hiç girmemiş sözleri bulmaya çalıştım. Böylece en büyük sözlüklerimizde bile yer bulamamış binlerce söze, sözcüğe ulaştım.

Saklı Sözlük’ün birinci baskısı Destek Yayınevince 2016 yılında yapıldı. Aradan geçen bu süre içinde boş durmadım, yeniden işe koyuldum, yeni sözlerle ilk baskıyı epey genişlettim. Bu yeni baskıda kendi eksiğimi de tamamlamaya çalıştım.
Sözlüğümün bütün sözlüklerin eksiğini tamamlayan bir sözlük olması için elimden geleni yaptım.

Saklı Sözlük, yüzyılların ihmali, ilgisizliği, bilinçsizliği yüzünden dil dışı bırakılmış bir dilin sözlüğüdür.

Kemal Ateş


Ürün Adı: Saklı Sözlük
Ürün Kodu: 9786254085703
Yazar: Kemal Ateş
Basım Yılı: 2023
Kapak Türü: Karton Kapak
Sayfa Sayısı: 240
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Çevirmen:

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
LilaKitap ile tanışmanız içİn SİZE ÖZEL
İlk siparişinizde 10 TL hediye kuponu kullanın.
Kupon kodunuz: Lila10ozel (1 saat geçerli)